מאמרים

מגוון בספורט - חלק II

כשחייתי בארצות- הברית היה לי חבר קרוב, שמו ג'ון. אביו של ג'ון, עורך דין דיני עבודה במקצועו המקצועי, לקח חלק בשלוש קבוצות ספורטיביות. מה שהדהים אותי כבר אז היה עצם העובדה שכל קבוצה השתייכה לענף ספורט אחר. שלושה ענפים שונים באדם אחד, מדהים, לא?

אם בשיעורי ספורט בבית- הספר האזורי בו למדתי בישראל פעילות כלשהי בכלל הייתה מתרחשת, במקרה הממש טוב, אז המורה העייף והמשועמם היה מגיע וזורק על הרצפה כדור כדורגל לאחר חימום רופף של שלוש דקות, מודיע לנו שהיום נלמד לשחק כדורגל ונעלם עד סוף השיעור. בארצות- הברית שיעורי הספורט היו רציניים מאין כמותם. נהגנו להתרכז בכל חודש בענף ספורט אחר, ממש ללמוד אותו מהבסיס והלאה עד כמה שאפשר להתקדם בחודש ימים. נכון שבלתי אפשרי להתמקצע, אך זה בהחלט הרגיש כמו טיולים מאורגנים בעולם הספורט האוניברסלי, טיולים שהתאפשרו כולם בבית- ספר אלמנטרי קטן וחביב.

אז מה השוני? חינוך לספורט מגיל צעיר, אך בצורה מאורגנת, לא רק פעולת זריקת הכדור כדי שנוכל לקבל קצת שקט מהילדים. מעבר לכך, לימוד סבלנות כלפי הספורט, העברת מסרים חיוביים ומפתחים דרך למידת המשחק. בארץ, כמו בהרבה תחומים אחרים, ישנה אווירה של "שכונה" כבר מהמגרש הביתי במושב ועד לקבוצות הכדורגל הבחירות. כך, למשל, לא מפתחים את תרבות הספורט בארץ, ובטח שלא רואים את מכבי חיפה זוכה בליגת האלופות.

חזרה לחלק ראשון